Amikor egy vállalkozás elér egy bizonyos méretet vagy érettségi szakaszt, akkor természetes, hogy számos – addig kevéssé ismert – kihívással kell szembenéznie. A növekedés gyorsasága, a hatékonyság optimalizálása, a tehetséges munkatársak megszerzése és megtartása, valamint az ügyfélkör bővítése mind olyan terület, mely, ha nincs megfelelő rendszerrel támogatva, jelentősen korlátozhatja a fejlődést.
A cég mindennapi elakadásain túl ott van maga az ember: a vezetők, akiknek a feladata és felelőssége a siker maximalizálása. Egy cégvezető életét 2 tényező tudja a leginkább megkönnyíteni: a könnyű és gyors döntéshozatal lehetősége. Ha nem kell várni a cég különböző ágazatainak információit, ha az eredmények összefüggéseikben értelmezhetők, ha minden adat kézre esik.
Mindebben tud segíteni a SAP Business One (B1), melyről most minden kulcsfontosságú információt bemutatunk.
Mit érdemes tudni a SAP-ról?
Az SAP egy, az üzleti életben valószínűleg sokak számára jól csengő vállalatirányítási rendszer (ERP), amely összeköti és rendszerezi a cég különböző részlegeinek (könyvelés, gyártás, logisztika, beszerzés, HR, stb.) valós idejű adatait. Egységes platform, amely minden információt könnyen átláthatóvá tesz, elősegítve a gyors és hatékony döntéshozatalt.
A vállalkozáson belüli folyamatokat nemcsak áttekinthetővé teszi, de automatizálja is őket, ami időt, energiát és pénzt takarít meg. Minimalizálja az emberi hibák lehetőségét, miközben a kollégák magasabb hozzáadott értékkel bíró feladatokat láthatnak el. A vállalati részlegek közötti kommunikációt is felgyorsítja, hiszen egyszerűsíti a munkájukhoz szükséges információk és adatok elérését.
A németországi székhelyű, 1972-es alapítású SAP abszolút piacvezető ERP-szolgáltató, 2022-ben 12,56 milliárd euró bevételt ért el. 2023-as tervei szerint jelenleg a felhőalapú eszközök fejlesztésére koncentrál, hogy tovább növelje rendszerei rugalmasságát és biztonságát. Ezen kívül természetesen továbbra is támogatja a helyi szerverkörnyezetet (akár saját ingatlanban vagy szerver szolgáltatónál).

Mi az az SAP Business One és miért használjam a cégemben?
Az SAP Business One egy kis- és középvállalkozások számára kialakított vállalatirányítási rendszer. Gyorsabb bevezetést tesz lehetővé, mint a multinacionális cégek esetében. A sikeres bevezetés után naprakész információkat szolgáltat a cég dolgozói számára, folyamatokat automatizál, megkönnyíti a részlegek adatainak elérését.
További előnyei közé tartozik a könnyen kezelhető felület, a népszerű irodai szoftverekkel (pl.: Microsoft 365) való együttműködése, az egyéni igényekre szabott beállítási lehetőségek és az új funkciók fejlesztésének lehetősége.
Fontos szempont lehet, hogy külső vagy már meglévő szoftverieket rugalmasan lehet integrálni a SAP rendszerbe. Ez azt jelenti, hogy a már meglévő funkciók/alkalmazások tovább működtethetők és integrálhatók mellyel pénzt, időt, energiát lehet megtakarítani és nem szükséges új funkciókat megtanulni, lefejleszteni.
Biztonságos adatkezelés: Az ERP-megoldások gondoskodnak az adatok biztonságáról és védelméről. Az adatvédelmi törvények betartása mellett biztosítják, hogy csak azok a munkatársak férjenek hozzá az adatokhoz, akiknek jogosultságuk van rá. Ez megakadályozza az illetéktelen hozzáférést és biztosítja az adatok integritását és bizalmas kezelését.
TOP 3 üzleti kihívás melyben segít a SAP B1
Átláthatóság és pontosság
A rendszer segítségével egyszerűen felügyelhetőek a cég történései. Valós, naprakész adatokat nyerhetők ki a rendszerből dashboardok használatával. Előre meghatározott teljesítmény mutatók (KPI-k) és értesítések segítségével folyamatosan figyelemmel kísérhetők a legfontosabb mutatók és események. Mindez segít a problémák kezelésében, hiszen akár azonnal lehet cselekedni, mielőtt kritikussá válna egy-egy helyzet. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kevesebb lesz a hiba, így javul a hatékonysága.
Ügyfélelégedettség növekedése
A SAP B1-el javulni fog az értékesítési folyamat, ami lehetővé teszi az ügyfélkapcsolatok hatékonyabb kezelését. Javítja az ügyfélszolgálat minőségét, segít az ügyfelek problémáinak gyorsabb és hatékonyabb kezelésében, ami hozzájárul az ügyfél-elégedettség növeléséhez. Másik oldalról a minőségellenőrzésben és a raktárkezelésben is javulás figyelhető meg, hiszen a SAP B1 lehetővé teszi a minőségellenőrzési folyamatok automatizálását és a raktárkészletek hatékonyabb kezelését. Csökkenthetők a hibás termékek száma, ami ugyancsak pozitív hatással van az ügyfelek elégedettségére.

Stabilitás és tervezhetőség
Jövőálló cég – egyre többet halljuk ezt a kifejezést, és többek között a világjárvány és az energiaválság is rámutatott, hogy mennyire fontos a hosszabb távú stratégia és a stabilitás biztosítása. Tervezhetőségre van szükség, így az ehhez elengedhetetlen beruházásoknak biztos hátteret kell adni, a hibák kiszűrésével és a döntéshez szükséges információkkal – ezt kínálja a vállalatirányítási rendszer. Az SAP Business One mint piacvezető biztosítja mindezt, megalapozva a stabil és tervezhető működést.
Az SAP Business One bevezetésének előnyei a vállalatvezetők számára:
- egyszerűsíti és gyorsítja a döntéshozatalt;
- nem széttöredezett, hanem egységes módon mutatja az adatokat;
- a pénzügyi döntéseket kalkulációkkal segíti;
- valós időben jelzi az információkat, értesítések is beállíthatók, így azonnal lehet reagálni problémákra;
- személyre szabott felületet kínál, amely igény szerint folyamatosan fejleszthető.
- az ügyfélelégedettség javulása is fontos előny, hiszen gyorsabban és pontosabban kezelhetők a kommunikációk
Hogyan javítják a döntéshozatalt az SAP B1 valós idejű információi?
- Azonnali hozzáférést biztosítanak minden fontos információhoz.
- Figyelmeztetést ad olyan információkól, amelyek eltérnek a megszokottól vagy a tervezett eredményektől.
- Bármilyen kérdésünk van a vállalat folyamatai kapcsán, gyorsan választ kapunk, nem kell több kollégával (pl.: minden részleg vezetőjével) külön-külön egyeztetni.
- Az információk megosztása is egyszerű és gyors.
Az SAP B1 bevezetésének előnyei a kollégák számára
Hasonló előnyökkel szolgál, mint a cégvezetők esetében, de ezen felül hangsúlyozzuk: ha a kollégák megtanulják a rendszer használatát, akkor kiszolgálja őket. Ezt azért fontos kiemelni, mert a dolgozók körében sok esetben alakulhat ki ellenállás. Egy új rendszer mindig magával hoz, új feladatokat és más munkafolyamatot melyhez a kezdetekben nehezebb igazodni. Mindezt érdemes korai bevonással megelőzni.

Pedig az SAP segítségével ők is egy helyen találnak meg minden adatot, felgyorsítva és könnyítve a munkát, a vállalati részlegekkel pedig könnyebb és gyorsabb lesz az együttműködésük. Informatikai segítség nélkül is megadhatnak új funkciókat, jogosultságokat.
Íme néhány megnyugtató példa:
- A könyvelők magasabb hozzáadott értékű munkát tudnak végezni, hiszen az SAP nagyon sok könyvelést automatikusan elkészít, illetve aggódniuk sem kell, hogy ne felelnének meg a törvényi előírásoknak (pl.: a NAV ezután is megkap minden adatot).
- A raktárosok olyan rendszert kapnak, ahol pontos és hiteles információkat kapnak, nem kell elveszniük a különböző Excel-táblázatok és kézzel írt feljegyzések tengerében.
- A gyártás pontosan látja, hogy melyik termékből hányat kell készíteni. A redundáns adatbevitel megszüntethető, a hibák száma pedig minimalizálható, ezáltal csökkennek a költségek és a pontosabb, ütemezhetőbb gyártás érhető el.
- Az IT-szakemberek számára kevesebb beavatkozásra lesz szükség, így a többet foglalkozhatnak a fejlesztésekkel, finomhangolásokkal.
- A logisztika rengeteg adminisztrációs tehertől szabadul meg az egyszerűsített adatbevitel révén.
- A beszerzés lényegében élőben tudja követni, hogy milyen és mennyi alapanyagra van épp szükség.
- A sort a végtelenségig lehetne folytatni, de a lényeg: mindenki pontos adatokkal tud dolgozni, miközben megszabadul az automatizálható folyamatoktól!
Miért hatékonyabb és könnyebb SAP-vel irányítani a céget?
Az SAP vállalatirányítási rendszere nem új adatokat generál, hanem a meglévőket könnyen kezelhetővé és áttekinthetővé teszi. Különösen igaz ez az SAP Business One szolgáltatásra, amely fokozottan segíti a cégvezetőket és a kollégákat is, hogy a termelésre, a fejlődésre, a profitszerzésre koncentrálhassanak. Ez a technológia elengedhetetlen, hogy bizonyos folyamatokat automatizáljunk és felgyorsítsuk a döntéshozatalt.
Az SAP rugalmas rendszer, lépést tud tartani a cégen belüli innovációval. Mindezt egy könnyen kezelhető felület biztosítja, amely emészthetővé teszi az adatokat.
Konklúzió
A folyamatos növekedésre törekvő vállalkozások egyre több kihívással néznek szembe, így a könnyű és gyors döntéshozatal lehetősége a siker első számú feltétele.
Ebben segít a SAP Business One vállalatirányítási rendszere. A piacvezető szolgáltatás átláthatóan nyújt naprakész információkat a cég működéséről, a különböző jogosultságnak megfelelő adatok egy könnyen kezelhető felületen jelennek meg.
A vállalatvezető és kollégái számára is rengeteg előnnyel jár az SAP Business One használata, például terhet is vesz le róluk, hiszen rengeteg feladatot képes automatizálni. A blueBAX csapata pedig személyre tudja szabni ezt a rendszert, a részletekről itt érdeklődhetsz >>.
Következő cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen folyamatokban segít leginkább a SAP B1 és azt is körüljárjuk, hogy vajon mennyire lehet egyedi igényekre szabni a rendszert.